Německá béčka vyhrála ME „21“ i Konfederační pohár. Fotbal důležitější než život a smrt!

Fotbal je hra pro dvaadvacet hráčů na devadesát minut, kterou vždycky nakonec vyhrají Němci,“ pravil už v devadesátých letech minulého století slavný anglický internacionál a dnešní televizní komentátor Gary Lineker. „Nejsem jistý, jestli jsem to už zmínil, ale Němci opravdu vědí, jak vyhrávat,“ doplnil svou světově proslulou hlášku Lineker koncem minulého týdne.

Německá béčka vyhrála ME „21“ i Konfederační pohár. Fotbal důležitější než život a smrt!
Německo totiž v Krakově v pátek získalo zlato na ME hráčů do 21 let (ve finále nad Španělskem 1:0) a v neděli vyhrálo v SanktPetěrburguKonfedereční pohár FIFA (ve finále 1:0 nad dvojnásobným mistrem JižníAmeriky z posledních let, Chile, 1:0). Uvidíme, co nyní předvedou mladí Němci na probíhajícím ME do 19 let v Gruzii (naštěstí jsou v jiné skupině než Češi). Senzačním faktem ovšem je, že oba turnaje vyhráli prakticky s náhradními, jakýmisi B-týmy.

V A-mužstvu nechali po sezoně své největší hvězdy odpočívat. A nahradili je talentovanými mladíky, převážně z „21“. A ta přesto s dalšími talentovanými hráči turnaj v Polsku vyhrála, stejně jako německé „béčko“ triumfovalo v Rusku na Konfederačním poháru FIFA, což je tradiční generálka vítězů kontinentálních šampionů na MS v roce 2018.

Fotbal vytváří v Německu miliardové obraty

Čím to je? Nejspíš tím, že i v ekonomice to dlouhodobě vypadá na velké německé fotbalové vítězství. Už před sedmi lety byla zveřejněna odborná studie, kterou v Česku publikoval server Aktuálně. Psalo se v ní o tom, že v Německu fotbal dává práci 110 tisícům lidí. A že je pro největší evropskou ekonomiku stejně důležitý jako jedna z největších automobilek světa – Volkswagen.

Podle historicky první studie, která zkoumala ekonomický význam profesionálního fotbalu, totiž toto sportovní odvětví a zábava pro statisíce fanoušků v Německu vytvářelo ročně obrat převyšující pět miliard eur. To bylo v roce 2010, dnes budou tato čísla ještě vyšší.

„Fotbal je důležitější než život a smrt,“ citoval tehdy deník Die Welt slova legendárního trenéra FC Liverpool Billa Shanklyho. A ekonomická studie poradenské společnosti McKinseyjasně potvrdila, že kromě zábavy je to také byznys, který ovlivňuje životy stovek tisíc lidí. Alespoň v Německu to platí.

Podle studie tak každé pětisté euro v německém HDP vytvářelo už v roce 2010 profesionální fotbalový byznys. „To odpovídá ekonomickému výkonu velkého města,“ uvádějí experti.

Fotbal dohání automobily

Fotbalový průmysl v Německu ve výkonnosti stíhá automobilové nebo strojírenské firmy, které tvoří základ hospodářství. Úplně se pak vyrovná těžebnímu průmyslu nebo zásilkovému prodeji.

Týmy první a druhé Bundesligy jsou přínosné i pro stát – na daních a poplatcích v hotovosti dostávalněmecký stát z fotbalu už před sedmi lety ročně 1,5 miliardy eur čistého zisku. „Kluby mohou být hrdé, že přispívají k výkonnosti ekonomiky,“ komentoval tenkrát výsledky studie Christian Seifert z Německého fotbalového svazu.

„Fotbal neživí jenom fotbalisty, trenéry a funkcionáře. Na plný úvazek v profesionálních klubech pracuje na sedmdesát tisíc lidí, další jsou napojeni na tento byznys v různých distribučních nebo výrobních firmách,“ citovalo Aktuálně z vědecké fotbalové studie.

„V německých hotelích a pohostinstvích je vytvořeno na deset tisíc míst díky fotbalu, v německém oděvním průmyslu pak na fotbale závisejí tři procenta zaměstnanců firem,“ uváděli experti společnosti McKinsey.

A co v Česku? Žádné údaje nemáme

„Německý fotbal může být vzorem pro zástupce českého fotbalového svazu, zmítaného v poslední době spíše skandály. O hospodaření klubů v Česku neexistují téměř žádné relevantní údaje, o přínosu pro místní ekonomiku se nemluví už vůbec,“napsalo v roce 2010 Aktuálně.

Doslova to platí – i s těmi skandály – i v roce 2017. I když Sparta a Slavia v létě v historicky nejvyšším objemu nakupují nové hráče včetně zahraničních hvězd.

Stále je to ale ve srovnání s Německem jiný svět. Přesto se v pátek 1. září 2017 v Praze-Edenu chce Jarolímův český tým postavit německým mistrům světa z roku 2014 a čerstvým vítězům Konfederačního poháru 2017 v důležitém utkání kvalifikace MS 2018 a být jim důstojným soupeřem. Jakýkoli bod by v dané situaci byl zlatý.

Jenže jsme to viděli v pátek i v neděli: „Fotbal je hra pro dvaadvacet hráčů na devadesát minut, kterou vždycky nakonec vyhrají Němci.“

Třeba bude v pátek 1. září 2017 německý vlk po letních hodech dostatečně nasycen. Nespoléhejme se ale na to.
Vítejte v našem blogu, abyste dostali další novinky o Levné fotbalové dresy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *