Příběh sparťanské naděje: Čtyři roky nemohl pořádně hrát, teď bojuje o základní sestavu

Zinedin Mustedanagič už není žádným neznámým mladíkem. Ve svých devatenácti letech má na kontě přes dvacet odehraných ligových zápasů. Je to velký talent, kterému se předpovídá hvězdná kariéra. To se o něm dobře ví. Možná ale netušíte, jak trnitá byla cesta bosenského záložníka v barvách pražské Sparty na vrchol.

Příběh sparťanské naděje: Čtyři roky nemohl pořádně hrát, teď bojuje o základní sestavu
Mustedanagič zamířil do Prahy z rodné Bosny se svým otcem a starším bratrem v létě 2011. Ihned začal trénovat se Spartou, v její vyhlášené mládežnické akademii všem rychle ukázal, co v něm vězí. A viděli to samozřejmě i trenéři. Pak ovšem přišlo něco, co nikdo nečekal a nejvíc kvůli tomu trpěl samotný nadějný mladík. FIFA ve snaze potlačit transfery hráčů v dětském věku odmítla přestup Zinedina do Sparty zaregistrovat. Prostě řekla ne a nikdo s tím nic neudělal. Absolutně nic.

V praxi to znamenalo, že nemohl za letenský celek nastoupit do žádného oficiálního soutěžního zápasu. Byla to rána. Pouze trénoval a hrál přípravné zápasy. „Jezdil na turnaje všech kategorií, za které mohl nastoupit,“ říkal David Holoubek, bývalý dlouholetý trenér sparťanské mládeže. Soutěžní zápasy měl šanci odehrát jen za bosenské mládežnické reprezentace.

Kulhánek: Boj o místo v sestavě s Mavubou? Musím se toho od něj ještě spoustu naučit
Trvalo to dlouhé čtyři roky. Jen málokdo si dovede představit, co musel prožívat. „Bylo to pro mě hodně těžké a náročné,“ pronesl Zinedin. Příběh o nekončeném čekání, vůli, trpělivosti a také odhodlání má ovšem šťastný konec. Začátkem srpna 2015 FIFA konečně dovolila pražskému celku přestup zaregistrovat.

Hned po podpisu začal zářit
Bosenský talent následně podepsal se Spartou svoji první profesionální smlouvu. „Zejména poslední rok to nebylo úplně jednoduché, bylo to nepříjemné. Zizu nemohl pochopit, proč mu FIFA nedovolí hrát, už to nedával,“ přiznal hráčský agent David Nehoda z agentury, která společně se Spartou celou věc administrativně řešila.

A pocity samotného Zinedina? „To se ani nedá popsat, jak moc jsem rád. Na tohle jsem čekal strašně dlouho, jsem šťastný, že to vyšlo,“ radoval se. Aby také ne. Po dlouhém čekání konečně mohl začít naplno tak rozvíjet svůj nesporný potenciál. Prvního soutěžního zápasu v dresu Sparty se dočkal v den svých sedmnáctých narozenin, kdy jedním gólem pomohl devatenáctce porazita Pardubice 4:0. Debut mu tak vyšel na jedničku.

Vítejte v našem blogu, abyste dostali další novinky o Dětské Fotbalové Dresy.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *